Xhirohen miliona/ A po lind në Shqipëri një biznes i ri i paligjshem? Ja për çfarë bëhet fjalë

Në fakt është kjo pyetja që prej kohësh po ngrihet duke parë numrin e lartë të klandestinëve që kapen në tentative për të kaluar kufirin Shqiptar, e për të depertuar në Mal të Zi, e më pas shtetet Europiane. Vetëm një ditë më parë 19 Sirian u kapën në kufirin e gjelbërt mes Shkodres dhe Malit të Zi, të cilët po tentonin kalimin ilegal. Por sa paguan një shtetas për një kalim të tillë?

Shkodranews ka mundur të sigurojë disa të dhëna të forta që policia ka zbuluar, mes të cilave edhe shumën që paguan çdo klandestin. Shumë në fakt varion nga 1500 deri në 2000 euro për kalimin nga Greqia në Korçë, e më pas prej kufirit atje e deri në Shkoder me furgonë ose mjete të tjera drejt kufirit me Malin e Zi, e aty ilegalisht nga brezi i gjelbërt tentohet lenia e territorit Shqiptar.

Një udhëtim që jo gjithmonë përfundon me sukses, pasi policia ka goditur jo pak raste dhe i fundit është ai i së dieles ku u vunë në pranga 19 klandestinë. 28 mije 500 euro deri në 38 mijë euro mendohet që është shuma e xhiruar vetëm me këtë rast, pa përmendur qindra të tjerë të goditur nga policia, apo që kanë arritur të kalojnë me sukses në Mal të Zi, e që kanë vijuar udhëtimin drejt shteteve Europiane.

Dyshohet se pas këtyre rasteve dhe atyre të largimit nga qendra e strehimit në Babrru fshihen grupe të mirëorganizuara që po shfrytëzojnë më së miri këtë situatë për të bërë para. Policia nuk ka mundur të bjerë në gjurmët e tyre, por thjesht ka vënë në pranga ndonjë drejtues mjeti, që është thjesht transportues. Duke mos rënë në gjurmët e organizatoreve të vertetë fenomeni është vështirë të luftohet. Klandestinët janë rikthyer ne qendrën në Babrru dhe asgjë më shumë, në pritje të një tjetër tentative për tu arratisur, e duke i thënë Shqipërisë përfundimisht lamtumirën, drejt Europës, aty ku është destinacioni final./ShkodraNews