SHBA e vendosur/ 2019-ta, mbi 90% e politikanëve, deputetëve, ministrave e ish ministrave i zë jashtë politikës ose në burg

Shtetet e Bashkuara e kanë vendosur me sa duket pastrimin e politikës shqiptare nga të gjithë njerëzit e inkriminuar, të korruptuar dhe të përfshirë në afera kriminale e korruptive. Bëhet e ditur se SHBA e ka ndarë mendjen, që viti 2019 do të “gdhihet” pa politikanë, ish kryeministra, kryeministër, ministra dhe ish ministra, zyrtarë e ish zyrtarë të korruptuar.

Dhe nuk bëhet fjalë vetëm për ish kryeministrin Sali Berisha, Presidentin aktual Ilir Meta bashkë me bashkëshorten Monika, ish ministrat e PD apo të LSI që po ‘socializohen” që tani me drejtësinë dhe me burgun. Bëhet fjalë për mbi 90 përqind të deputetëve shqiptarë, politikës shqiptare, zyrtarëve dhe ish zyrtarëve të lartë të PD, LSI dhe PS pa përjashtim, ish kryeministra dhe ish ministra, të cilët do të ikin nga politika. Për ta hequr njëherë e mirë këtë “morte” që për 27 vite me radhë i ka marrë frymën kombit shqiptar, qytetarëve shqiptarë dhe zhvillimit të vendit.

Nuk bëhet fjalë vetëm për “peshqit e mëdhenj” të korrupsionit Berisha, Meta e compani, por bëhet fjalë dhe për kryeministrin Edi Rama e ministrat aktualë. Të cilët do të largohen deri nga mesi i vitit 2019. Proces që pritet të fillojë që nga marsi i këtij viti, menjëherë pas pastrimit të plotë të drejtësisë shqiptare përmes Vettingut. Ku KLGJ e KLP tashmë pritet të fillojnë menjëherë punën. Ndërsa Berisha, Meta, Monika, Basha dhe të tjerë i kanë gati dosjet. Por janë gati dhe dosjet e politikanëve, ish ministrave dhe ish kryeministrave të PD, LSI dhe PS. Por dhe të aktualëve. Ndërsa të parët do të marrin “gavetat” e burgut së shpejti, Rama pritet të jetë i fundit nga të larguarit, pasi të përmbyllet gjithë cikli. Dhe nuk do të ketë zgjedhje të reja parlamentare, por nga mazhoranca parlamentare aktuale do të votohet kryeministri i ri. I cili mund të jetë dhe një emër i padeëgjuar asnjëherë dhe periferik për politikën shqiptare. A nuk u veprua kështu nga SHBA me Kryeprokuroren e përkohshme Arta Marku që me shumë gjasa do të jetë për një mandat të plotë 7 vjeçar në krye të prokurorisë? Ishte në pjesën periferike të kupolës së prokurorisë, dhe jo për shkak se ishte e paaftë por mbështetja politike ishte për ata që ikën. A nuk u emërua në krye të Policisë së Shtetit Ardi Veliu një figurë gati e panjohur deri pak muaj më parë? Kështu do të jetë dhe kryeministri i ri apo liderët e rinj të partive politike kryesore në vend. Ku nuk do të ketë vend as për “pirueta” as për pronësi mbi partitë, që deri më tani kanë shërbyer vetëm në funksion të kryetarit. Dhe pas saj do të fillojë dhe pastrimi i Kuvendit. Por testi i parë do jenë zgjedhjet vendore të vitit 2019. Ku pushteti vendor do të pastrohet nga njerëzit e krimit. SHBA është e vendosur për të shpëtuar dhe njëherë shqiptarët. Këtë herë nga politika e korruptuar e 27 viteve. “Dinozaurët” e politikës, pushtetit, krimit, trafiqeve dhe abuzimit do të largohen menjëherë nga politika./Pamfleti.com