Revoltohet historiani: Greku po tall b*thën me Ramën e Bushatin, më i rëndësishëm …

Ekzekutimi i disa shqiptarëve në Greqi brenda një muaj është një ha.kmarrje e ashpër e fqinjëve ndaj ekzekutimit të ekst.remistit Kostandinos Kaçifas në Bularat të Gjirokastrës në fund të muajit tetor, nga forcat shqiptare RENEA.

Ajo që ka revoltuar së tepërmi shqiptarët pas vrasjeve të njëpasnjëshme nga grekët është heshtja e turpshme e politikës shqiptare, e cila nuk ka nxjerrë as edhe një fjalë nga goja, teksa për Kaçifas shumica e deputetëve shkuan dhe në varrim.

Kjo situatë ka irrituar dhe historianin Arben Llalla, i cili shkruan se grekët po tallen keq me Edi Ramën dhe Ditmir Bushatin, teksa i japin më shumë rëndësi Kaçifas, sesa heqjes së Ligjit të Luftës.

“Si tall bithën greku me Ramën dhe Bushatin. Më i rëndësishëm Kacifas se sa heqja e Ligjit të Luftës dhe pronat e shqiptarëve në Greqi. Zëvëndërministri i Jashtëm grek, Georgios Katrougalos: “Ka një kuptim që udhëheqësit e të dy vendeve të takohen por duhet më shumë kohë për të kapërcyer problemet e krijuara nga vdekja e Konstandinos Kaçifas”.”, shkruan Llalla.