Rama s’po qeveris, fakti që ka përballë një lider opozitar “budalla” s’i jep të drejtën të merret vetëm me qoka, batuta, vizita, intervista dhe të tallet me shqiptarët

Nëse shtyp butonin e televizionit vetëm show politik sheh.

Nga një anë del kryeministri Edi Rama, i cili lëviz ekran më ekran, në mëngjes, në drekë, në darkë, pas darke vonë. Gjithë ditën në TV. Po kështu dhe ministrat e tij, vetëm duke mbajtur fjalime, dhënë porosi, simpoziume dhe asgjë.

Për të mos folur pastaj për Erion Veliajn, kryetarin e bashkisë së Tiranës, që për një pemë të mbjellë del në katër kronika televizive, thjeshtë dhe vetëm duke e filmuar në kënde të ndryshme për të treguar se është në vende të ndryshme. Gjithë ditën në TV.

Dhe Kryeministri, ministrat dhe drejtuesit e lartë të qeverisë dhe të institucioneve të shtetit shqiptar kanë dhe një huq: duan shumë pjesëmarrës. Pra i duan sallat plot, në mëngjes, në drekë, pasdite, në darkë dhe kurdo që dalin në ekrane. Duke qëndruar jo vetëm vetë pa punë por dhe duke marrë më qafë dhe dynjanë, pasi kanë tërë administratën pjesë të këtij show-i.

Edhe në rrjetet sociale, kryeministri, ministrat dhe të gjithë krerët e institucioneve janë tepër aktive, me statuse politike, ekonomike, statuse rozë, si të gatuajmë, si të vishemi, si të ruhemi nga shiu, dielli. Por në asnjë cep të këtyre rrjeteve sociale nuk flitet për punë.

Ajo që shihet qartë dhe me sy të lirë është se nuk po qeveriset më ky vend. Ndoshta mazhorancxa në mandatin e dytë është tepër e lodhur për të bërë punë. Pasi nuk po investohet asgjë, as në rrugë, as në prodhim dhe as në shërbim të qytetarëve. Të cilët si shqiptarë të mirë që janë e kanë mendjen dhe syrin tek qeveria.

Kemi dalë nga një diktaturë komuniste dhe ky mentalitet vijon të qëndrojë ende në fuqi, dhe pas 27 viteve të përmbysjes së sistemit.

Ndërsa qeveria merret me qoka, batuta, intervista, vizita brenda dhe jashtë vendit, selfie, psikologji dhe dietologji, sfilata mode dhe debate me opozitën. Ndërsa qytetarët presin, rrugët janë ibret, furnizimi me ujë ibret, me energji ibret, pronat ibret, legalizimet ibret, gjithçka nuk funksionon. Le që po shtohen dhe taksat ditë më ditë, fuqia blerëse ka rënë, përmbytjet po janë kthyer tashmë në rutinë dhe ushtria vetëm sa u shpëton jetën, por nuk ju a përmirëson dot  jetën.

Kryeministri Rama e as ministrat nuk po qeverisin por thjeshtë dhe vetëm “kakarisin” përditë e më shumë.

Tani, fakti që përballë kjo mazhorancë ka një opozitë të ‘vdekur’ dhe të përlyer deri tek të dy veshët, fakti që Edi Rama ka përballë një lider opozite “budalla” si Lulzim Basha dhe një kryetare të pjesës tjetër të opozitës një si Monika Kryemadhi, nuk është arsye që të tallet me shqiptarët. Të cilët nuk ia kanë borxh, pasi i dhanë votën dhe duan qeverisje, nuk duan tallje me ta.

Ka ardhur koha që në vitin e dytë të mandatit të dytë qeverisës Edi Rama dhe qeveria e drejtuar prej tij nga piramida në bazë të fillojë punë.

Vërtetë nuk bëri asnjë premtim në fushatë, por kjo ishte pjesa e fatit të tij që kishte një budalla dhe një “zar” përballë në fushatë nga krahu i opozitës. Tani ka ardhur koha që të qeverisë./Pamfleti.com

Lexo edhe: