Po kur të dalë Ermali nga burgu? Rezarta Shkurta: Kam frikë se…

Shumë kohë pas refuzimit të intervistave mediatike, Rezarta u shfaq disa muaj më parë në Xing me Ermalin, nga ku rrëfeu edhe pengjet e saj, jetën pa Ermalin, por edhe forcën që ka gjetur brenda vetes për të vazhduar përpara derisa ai të kthehet pranë familjes.

Ndërsa sot, edhe pse e çmësuar me intervistat, e pati të vështirë t’i përmbajë emocionet ndërsa ka rrëfyer jetën e re, e cila është e gjitha e përkushtuar te puna dhe te Hera.

Pak muaj më parë, Rezi iu kthye tregut muzikor me një këngë të re, e cila ishte një dedikim personal dhe shumë i ndjerë për dashurinë e jetës së saj, frika për të cilën i është bërë edhe më e madhe. “Gjysma ime” ishte një baladë e shkruar me fjalë zemre, një dedikim për Ermalin, mallin dhe mungesën për të. Çuditërisht, Rezi tregon se nuk e ka parë asnjëherë se si është pritur, sa është klikuar apo sa është pëlqyer kënga: “Më trishton” – thotë ajo duke pranuar se koha në të cilën ajo është realizuar ka qenë një kohë mjaft delikate: “Nuk di çfarë të të them për relizimin e saj. Është realizuar në pak orë, pa një plan apo regji të mirëfilltë, sepse më dukej e tepërt që të kishte shumë, por ndoshta isha edhe në një moment të vështirë. Çdo ditë që kalon, aq më shumë forcohem me situatën, por në atë moment të këngës isha më e brishtë… E vetmja këngë që nuk e dëgjoj dot, sepse më trishton. Më beson që nuk e kam klikuar dhe as nuk e di fare si është pritur? Mundohem ta evitoj maksimalisht”

Po rikthimin e bashkëshortit, pas pritjes së gjatë si e mendon? As për këtë, këngëtarja nuk ka asnjë përgjigje konkrete. Si natyrë shumë supersticioze, ajo nuk do të mendojë për këtë. Tani, e vetmja gjë që do është të vazhdojë përpara për Herën dhe ta mbushë kohën sa më shumë me punë:

“Mundohem të mos e mendoj as këtë. Nëse e mendoj shumë rikthimin e dashurisë sime pranë meje, kam frikë se, nëse do të shtyheshin gjërat, do trishtohesha më shumë. Kur të ndodhë, do ta shijoj. Në ditët e para, vetëm ta mendoje se do të zgjasnin disa muaj, më dukej tragjedi. Vitet as që mund t’i imagjinoja. Në çdo seancë gjyqësore shpresoja të më thoshin “mbaroi me kaq”, por seancë pas seance rivuajia situatën nga fillimi…” – shton Rezi.

Ndërsa e pyetur se si i përjeton shkrimet e ndryshme për të në portale, ajo shprehet: Kapen shumë me detaje të vogla dhe të parëndësishme. Por të paktën tani kemi rrjetet tona sociale dhe sqarojmë çdo gjë. Më parë më kanë ndodhur edhe keqkuptime. Një rast ka qenë kur sa isha celebruar me Ermalin dhe dhashë intervistën time të parë dhe isha shumë e lumtur. Të nesërmen shkoj të blej gazetën, dhe ç’të shoh… Në titull shkruhej: “Si u nda Rezarta Shkurta nga Ermali, bashkëshorti ideal”. Ishte një gabim sigurisht, sepse un e kam mikeshë gazetaren, por ja që të gjithë e kishin lexuar dhe pyesnin familjarët e mi përse isha ndarë. Të paktën tani çfarëdo të shkruhet, mund ta themi vetë të vërtetën në rrjetet sociale”.