Meta dyshon për një pakt mes Ramës e Berishës për ta mbyllur në burg. Akuza oligarkut Samir Mane se…

Politikën shqiptare e ka zënë tmerri nga zbatimi i reformës në drejtësi dhe vendosmërisë së SHBA për të parë në qeli të gjithë “peshqit e mëdhenj” të korrupsionit dhe krimit në Shqipëri. Ata që ndjehen më shumë të frikësuar janë Meta dhe Berisha, pa përjashtuar dhe kryeministrin aktual Edi Rama. Por presidenti aktual, njëherësh dhe pronar i LSI sheh në çdo lëvizje të partnerëve dhe kundërshtarëve politikë një skenar, sipas të cilit ata komplotojnë për ta futur sa më shpejt në burg.

Makthi që e ka kapluar Presidentin e bën të dyshojë se kundështarët po komplotojnë për t’ia lënë atij të gjitha mëkatet dhe për të qënë ai “viktima” e parë e madhe e reformës në drejtësi. Ndoshta Meta dhe ka të drejtë, pasi tashmë si kanë ardhur punët me tërë ato zullume që janë bërë në Shqipëri, dhe që janë të dokumentuara tek shërbimet dhe organet ligjzbatuese partnere, e gjithë kupola drejtuese e tërë këtyre viteve po mendon për të shpëtuar veten. Dhe për t’ia ngecur njëri-tjetrit maskarallëqet që janë bërë në këtë vend. Kësaj i frikësohet shumë Ilir Meta, teksa ka aktivizuar tashmë “zarin” e tij sulmues e të “fshehur” në media Artur Zheji. I cili në një shkrim të portositur nga Meta shkruan se Edi Ramën, kryeministrin shqiptar e ka zënë mëngjesi tek shtëpia e Samir Manes, atë që herë e quajnë oligark dhe herë e quajnë biznesmen të suksesshëm. Deri këtu gjithçka në rregull. Dihet marrëdhëniet e Ramës me Manen, aq sa flitej se dhe ministrat e rëndësishëm përpara se të emëroheshin, kishin zënë radhë tek shtëpia e Samir Manes. Një “investim” ky për të vëndosur emrin te lista e Samir Manes për ndërhyrje tek kryeministri Edi Rama dhe për t’u përfshirë në kabinetin e ri qeveritar.

Ilir Meta është tepër i shqetësuar për një paqe mes Berishës dhe Ramës. Të cilën e prezanton para shqiptarëve po në shkrimin e “zarit” të tij, Artur Zheji. Mjaft i kapur tashmë dhe për shkak se kunati i tij është arrestuar në grupin e abuzuesve të rrugës Tiranë-Durrës bashkë me drejtuesit e LSI. Zheji në portalin e tij të financuar nga Meta shkruan se “Burime të portalit tonë kanë mësuar se mbrëmë 22 Shkurt dhe duke u gdhirë 23 shkurt, deri në orën 04.00 të mëngjesit, garda kryeministrore, kishte “rrethuar” shtëpinë madhështore të super sipërmarrësit Mane. Burimet pohojnë se kjo nuk është hera e parë që Rama, viziton darkave shtëpinë e Samirit, madje pohojnë se ai, është afeksionuar së tepërmi mbas natyrës mikëpritëse, inteligjente dhe krijuese të zotit Mane. Dihet që zoti Mane, ka realisht shumë informacion, që fillon nga biznesi dhe vijon te politika dhe anasjelltas. Po nuk mbaron këtu, zoti Mane, që nuk është rastësisht një sipërmarrës i suksesshëm dhe me miqësi të thella majtas dhe djathtas spektrit politik shqiptar, shquhet për një nuhatje politike të klasit të parë, të cilën dje e vlerësonte shumë Sali Berisha, ndërsa sot kryeministri Edi Rama.

Duket se kryeministri i sotëm, ka vërtet nevojë për këshillimet e Manes, që është një person paqësor për nga natyra, por njëkohësisht edhe mjeshtër i kombinacioneve politike të ndërthurura, që sot shkojnë në favorin e Ramës. “Ndoshta po negociohet paqja Berisha-Rama?” pyet “Burimi”, që komunikon me portalin tonë, sepse normalisht zoti Mane, është padyshim njeriu që mund ta bënte eventualisht një negociatë të tillë. Mirëpo ka dhe një ngjarje të rëndësishme apo një konflikt të madh interesi, në marrëdhëniet ndërmjet sipërmarrësve më të mëdhenj shqiptarë, që për momentin “Burimi”, nuk prononcohet, por nëse do ta bëjë, do të komunikojë eskluzivisht për 360grade.al dhe atëhere mund të jetë vetë kryeministri, që kërkon të negociojë disa marrëveshje të prishura në nivelet më të larta të Sipërmarrjes shqiptare, për të cilat, ay, përkujdeset në mënyrë të veçantë…”, shkruan Zheji në portalin e tij.

Dhe në tërë këto rreshta në tërë këto fjalë shihet shqetësimi i Ilir Metës në lidhje me një pakt të mundshëm Rama-Berisha për t’ia futur atij dhe për ti lënë “eksluzivitetin” e burgut të sigurisë së lartë dhe me kushte të mira në Reç të Shkodrës. Financim i BE ky për “peshqit” e mëdhenj. I cili duhet të jetë i populluar jo vetëm nga Meta, Berisha dhe të tijtë, por dhe nga mazhoranca aktuale. Që nga kupola e deri poshtë./Pamfleti.com