Lajmi i fundit, protestat e qytetarëve/ Më në fund dorëzohet qeveria, anullohet vendimi

Qeveria franceze do të pezullojë rritjen e taksës së karburantit që ka çuar në vendin në protesta të dhunshme, raportojnë mediat lokale.

Protestat kanë goditur qytetet kryesore franceze duke shkaktuar dëme të mëdha gjatë tre fundjavave të kaluara.

Kryeministri Edouard Philippe kërkoi kompromis me protestuesit, por ata nuk pranuan dhe i kërcënuan me varje.

Nga kjo protestë kanë humbur jetën 4 persona dhe numri i protestueve mendohet që të jetë rreth 136.000. /ShkodraNews