Këto zona të Shqipërisë duhet të bëjnë shumë kujdes sonte në darkë! Nuk e shmangni dot

Sot pritet dominimi i kthjellimeve dhe vranësirave kalimtare deri orët e pasdites kur pritet shtimi gradual i vranësirave në territor, më të shpeshta në lindje dhe juglindje ku priten shira të përkohshëm.

Mbrëmja dhe orët e natës risjellin mot kryesisht të kthjellët në të gjthë territorin shqiptar.

Sipas Meteoalb era do të fryjë e lehtë me shpejtësi 25km/h nga veriperëndimi, ndërsa në det vijon dallgëzimi i ulët.

Temperaturat e ajrit do të ruajnë vlera termike thuajse konstante gjatë mëngjesit por edhe orët e pasdites.

Reshjet

Sot, e martë, dt.29, pritet të ketë reshje të dobëta në pjesën më të madhe të qarqeve. Lokalisht reshjet mund të jenë në formë shtrëngate, kryesisht në zonat kodrinore-malore dhe pranë tyre.

Temperaturat

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 19 / 27 °C, në vendet e ulëta: 18 / 30 °C, në vendet malore: 12 / 24 °C.

Era

Era do të vazhdojë të fryjë e lehtë deri mesatare gjatë orëve të pasdites.