“Edi Rama eja urgjent në hipotekën e Shkodrës, shiko maskaradën që po ndodh”

Qeveria premton reforme dhe zgjidhje te problemit 27 vjeçar me pronat, por plaga mbetet ende e hapur dhe madje zgjidhja duket e larget ne horizont. Ne hipoteken e Shkodres aty ku problemet nuk kane patur fund qe nga mbivendosjet e pronave, kufinj te ndryshuar apo bllokime te çertefikatave te pronesise, ditet e fundit u shpejtua te theksohej se gjendja ka nisur te ndryshoje per mire.

Por qytetaret ne fakt kane nje tjeter perceptim dhe madje vijojne te jene ata qe vuajne pa fund sorollatjet disa vjeçare.

“Kam ardhur per pak dite nga jashte ku jetoj prej vitesh me familjen. Vi ne hipoteke me kry letrat e shpise por ajo qe kam perjetu keto dite eshte vuajtje, stres e sorollatje. Me nisin sa ne bashki e sa ne nje institicion tjeter, here nje leter e here dicka shtese. A kane turp, a e dijne qa bajne apo jo, ku eshte Edi Rama qe del ne televizor e thote e kena rregullu hipoteken? Une di me than se qa kam kalu keto dite ketu si kam kalu tana bashke tash 15 vjet ne Itali ku jetoj. Di me than mos bashin hajr se po me vjen dita me ik e hala skam kry pune” shprehet qytetari.

Por sikur te mos mjaftonte kjo, ShkodraNews beri nje vezhgim ne hipoteke dhe gjendja ne te cilen ruhen materialet dhe si sherbehet aty, le shume per te deshiruar.

Qytetaret me te drejte mund te pyesin se cfare sigurie ka prona e tyre aty? A mund ti besosh nje institucioni qe lengon? Shenjat fatkeqesisht nuk jane te mira dhe duket se tradita do te vazhdoje per kete institucion qe prej afro 3 dekadash eshte kthyer ne makthin e shkodraneve, qytetar te thjeshte apo biznese qofshin ato!/ShkodraNews