“E treta, e vërteta…”

Vllaznia – Partizani është një nga përballjet më të forta dhe të bukura që ofron java e 25-të e Kategorisë Superiore. Një sfidë që siç dihet tashmë do të luhet të mërkurën në orën 14:00 në stadiumin “Loro Boriçi” të qytetit të Shkodrës. Të dyja skuadrat vijnë pas rezultateve pozitive në këtë përballje mes tyre. Partizani mposhti Luftëtarin, ndërsa Vllaznia mori një barazim në transfertën e Kamzës.

Partizani ndodhet në vendin e 5-të të tabelës së klasifikimit me 35 pikë, ndërsa Vllaznia në vendin e 8-të më 26 pikë, pra nëntë pikë më pak se të kuqtë. Partizani synon Europën, ndërsa Vllaznia mbijetesën, por në fushën e lojës do të luajnë si dy skuadra të barabarta dhe diferenca mes tyre nuk do të merret aspak parasysh.

Vllaznia është konsideruar si “mace e zezë” për Partizanin në sezonet e fundit, por në këtë edicion akoma nuk i ka marrë fitoren e parë. Në fazën e parë, ndeshja e zhvilluar në Shkodër përfundoi me fitoren e të kuqve falë golit të Basrak në minutën e 4-të, ndërkohë edhe në fazën e dytë triumfuan të kuqtë me rezultatin 3 – 1, me gola të Ibrahimit, Prognit dhe Bardhit, ndërsa golin e vetëm për shkdoranët e realizoi Çinari.

Por, Vllaznia nuk është më ajo e dy fazave të para të kampionatit. Ndryshimet e trajnerit Gjoka duket se kanë bërë efekt tek skuadra shkodrane dhe të mërkurën do të kërkohet fitorja e parë në këtë sezon ndaj Partizanit dhe një gjë e tillë është mëse e arritshme. /ShkodraNews