Donald Lu dhe Ilir Meta e “dogjën” me ‘Bajftjarin’, shpërthyen kritikat. Politikani i njohur plas bombën

Pak dite me pare, ne nje aktivitet organizuar nga Presidenti i vendit Ilir Meta, ku ishin te ftuar shume politikane, si dhe ambasadori amerikan ne Tirane Donald Lu, i cili u shfaq ne nje video qe qarkulloi online duke kercyer me ta.

Aty ishte i pranishem edhe kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu i quan zhurmë ‘kukuvajkash’ kritikat në adresë të ambasadorit të SHBA, Donald Lu pasi kërceu këngën e “Baftjarit”.

“Pati një hirezi. Nuk arrij ta kuptoj sesi në këtë vend janë shtuar aq shumë kukuvajkat, sa është bërë e turpshme. Në atë mbrëmje ishte ambasadori austriak, gjermane, serb, grek, hungarez, rumun, malazez, janë të gjithë aty. Donim të tregonim diccka nga kultura jonë, si një vend që jo vetëm grindemi por njëherazi kemi edhe një raport njerëzor për njëri-tjetrin.

Shtrembërimi dhe marrja me një gjë në mënyrë të turpshme. Jo kërceu Lu-ja, meta, Mediu. Aty kanë kërcyer të gjithë, majtas, djathtas, ndërkombëtarë e të gjithë. Ishte një mesazh që ne shqiptarët dimë të gëzojmë me fqinjët, me miqtë tanë. Atë që bëjnë këto komente, që dolën në protestë ditën darkuan në mbrëmje, janë ata që e sulmojnë ccdo ditë opozitën.

Pse dolëm në protestë, pse kërcyem… Jemi shoqëri shumë paragjykuese dhe e ndarë. Ka një rrjet mediatik i cili ndjell vetëm urrejtje deri në ekstrem. Traditën e mikpritjes nuk duhet ta shkelim me këmbë”.