Do shpëtoni prej tyre njëherë e mirë! Kjo është arsyeja pse duhet patjetër të varni një qese me ujë në derën e shtëpisë këtë verë…

Po, vera është sezoni ynë i preferuar.

Por fatkeqësisht, temperaturat e larta dhe dielli i gjithëpranishëm sjellin gjëra të tjera që nuk janë të mirëseardhura …

Pasi gjatë verës duhet të luftojmë me mushkonjat, mizat dhe insektet e tjera fluturuese.

Për fat të mirë, ka shumë këshilla dhe truke për të mbrojtur shtëpinë tonë nga mushkonjat.

Po në lidhje me mizat?

Produktet që janë në shitej janë të shtrenjta dhe të mbushura me kimikate që më mirë t’i shmangni në mjedisin tuaj të shtëpisë, shkruan ShkodraNews.

Pra, ajo që ju nevojitet është një mënyrë e thjeshtë, e zgjuar dhe e padëmshme për të shijuar një verë pa insektet fluturuese.

Ja çfarë ju nevojitet:

një qese frigoriferi me cilësi të mirë,

kripë,

lëng limoni,

disa monedha,

ujë.

Përzieni gjithçka dhe derdhni përzierjen në qesen e ngrirësit.

Vareni me një gozhdë para derës dhe do të shihni se do të jetë makthi më i keq i mizave.

Është e nevojshme të përdorni një burim drite në mënyrë që ky truk të funksionojë siç duhet dhe kështu që do të ishte ideale ta varni qesen afër një drite, një llambe ose një pishtari të jashtëm, shkruan ShkodraNews, në mënyrë që të shmangni mizat gjatë ditës dhe gjatë natës.

Pse mizat e urrejnë atë?

Shumica e insekteve fluturues bazohen në një parim të nuhatjes.

Por kjo përzierje nuk ka të bëjë me aromën, por “luan” me sistemin vizual të mizave.

Pjesët e ndritshme do të jenë të bezdisshme për shikimin e tyre dhe do t’i mbajnë ata larg.

Interesante, apo jo?

Çfarë mendoni për këtë truk?

Verë të lumtur 2018! / Përshtati: ShkodraNews