25 C
Shkoder,Albania
Sunday, June 25, 2017

Ndahet nga jeta Leonard Cohen

Muzikanti, poeti dhe këngëtari Leonard Cohen është ndarë nga jeta në moshën 82 vjeçare. Me zërin e tij ai frymëzoi prej 6 dekadash miliona...

Adnan Bala

Këngëtari i Muzikës Popullore Shkodrane Adnan Bala lindi në Shkodër më 22 korrik 1965. Adnani i takon brezit më të ri të këngëtarëve popullorë...

“Të ka lali shpirt” kënga më e klikuar shqiptare? E keni gabim, ja kush...

Për tre vite me radhë kënga “Të ka lali shpirt” e Silva Gunbardhit, me Mandin dhe Dafin mban rekordin e klikimeve duke u përhapur...

Simon Gjoni legjenda e heshtur dhe historia e “Lule bore”, himnit të muzikës lirike...

Rasti i kompozitorit Simon Gjoni është më kuptimploti i marrëdhënies së krijuesit me veprën dhe vetë veprës me kohën. Ai ka një galeri të...

Shqiptari lë pa fjalë jurinë e “The Voice of Germany” (video)

Shpresim Ahmeti është djali që arriti të kthente të pestë anëtarët e jurisë në konkursin e talenteve ‘The Voice’ në Gjermani. Ai është një student...

“I fundit sot, nesër i pari do të jetë. Sepse kohët po ndryshojnë”. Për...

“The times they are a-changin’” është një prej këngëve më të mrekullueshme të Bob Dylanit, kantautorit amerikan që dje fitoi Çmimin “Nobel” në Letërsi....

“Moj e bukura More”, çfarë fsheh historia e këngës 600-vjeçare shqiptare

Sipas filologut arbëresh, Dhimitër Kamarda, kënga e ka origjinën tek arbëreshët e Italisë, të cilët sipas studimit të tij, u detyruan të largohen nga...

Orkestra e parë frymore në Shkodër, 1878

Orkestra frymore në Shkodër më 1878. Ajo ekzekutoi "Himnin e Lidhjes Shqiptare" duke përcjellë vullnetarët shkodranë që shkuan të luftonin për mbrojtjen e Hotit...

Elhaida Dani ‘zëri’ i një produkti mjaft të dashur për italianët (video)

Këngëtarja Elhaida Dani ka lajmëruar edhe më parë se do të jetë pjesë e produksioni muzikor në Paris, megjithatë duket se ajo nuk i...

Pjerin Ashiku, kompozitori dhe autori i ‘Lulja e Majit’

Në mbrëmjet e vallëzimit që organizonim kur ishim në gjimnaz, në aureolën e tangove që interpretonte orkestra ishte pa diskutim “Lulja e Majit”. Ne...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com