23 C
Shkoder,Albania
Friday, August 18, 2017

Teatri Migjeni shpërblehet me 5 çmime në Kosovë

Teatri "Migjeni" Shkoder shperblehet me pese çmime ne Festivalin e 46 te Teatrit ne Ferizaj te Kosoves, me dramen Kandili i Argjandit. 1.Fatbardh Smaja -Mirenjohje...

Shkodra në mbramje… Ernest Koliqi

Sa ambël n'mbramje shqimet drita e diellit qi bje kadalkadalë andej kah ana e malit tue lan' mbrapa ngjyrat e t'tana: zambakë ar, vjollza e fletza drandofillit, e...

“Ah moj nanë… sa janë kah m’dhamin eshtnat…” Si torturohej Dom Mikel Beltoja nga...

Janë thirrje mundimesh të Dom Mikel Beltojës në torturat e burgjeve komuniste atë dimër të ftohtë midis dhjetorit 1973 e shkurtit 1974. Historia e...

A ka nanë në botë që ka kerkue pushkatimin e djalit të vet?

“…mbas arrestimit në Sheldi e mbajtën disa ditë në hetusi të Shkodrës, dhe mbasi e mjekunen në spitalin e burgut e nisën për Tiranë...

Tish Daija, i veçanti

Tish Daija lindi më 30 janar 1926 në Shkodër nga një familje artizanësh të dëgjuar shkodranë. Babai dhe xhaxhai i Tishit janë ndër themeluesit...

Malsori në Paris… Pjetër Gjini

M'e kaluem kohën n'argtime Gjinden prrallza o kallxime; Dhe un sod prà, pa pik zori, Do t'u flas mb'i tip malsori, Bash malsuer i tok's Shqiptare, Nji q'i lanun...

Çesk Zadeja, kompozitori që bëri epokë

Çesk Zadeja lindi në Shkodër më 8 qershor 1927. Mësimet e para i mori në vendin e lindjes, në shkollën françeskane, ku krahas mësimit...

Ajka e kulturës shqiptare në një foto para Kafes së Madhe

“Sa e vështirë të mbledhësh kaq shumë njerëz të shquar në një vend”, - shkruan gazetari i Zërit të Amerikës, Ilir Ikonomi në Facebook...

Të vërteta të Biblës: Burri i Esterit ishte mbreti pers, që luftoi Leonidhën dhe...

Zakonisht, ne e shohim historinë e Esterit ashtu si e paraqet Bibla. Esteri u martua me Mbretin e Persisë, dhe kur Hamani i keq...

Ndoc Shllaku, një nga nismëtarët e shkollës së muzikës në Shkodër

Ndoc Shllaku lindi më 27 dhjetor 1919, në Shkodër. Drejtues i parё i shkollёs sё muzikёs, anёtar i Filarmonisё sё qytetit, koncert-maestёr i Orkestrёs...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com