23 C
Shkoder,Albania
Friday, August 18, 2017

Zef Deda:Me Çarli Çaplin që 25 vjeç e admiroja, më shfaqej në ëndërr

Artist i Merituar, Zef Deda, vetëm nëpërmjet humorit i ka thënë lamtumirë “trishtimit”. Ishte humori shkodran, “ushqimi i ditës”, - siç e quan ai,-...

“Më bëtë të më vij turp që jam bashkëkombasi juaj”, pas sulmeve revoltohet tenori:...

Pas deklaratave të forta se “më bëtë të më vij turp që jam bashkëkombasi juaj”, tenori i njohur Agim Hushi ka reaguar sërish, i revoltuar, duke...

Gjuha arvanitase gjen rrënjët, guri 3600 vjeçar hedh dritë mbi të vërtetën

Gjuha jonë e folur nuk dihet që nga cili vit daton, por disa dokumente që na vijnë edhe sot e kësaj dite, mund të...

Penelopa e bukur greke deklaron se është shqiptare. Historia e një ylli kinemaje që...

E kush nuk është dashuruar me Penelopën e bukur greke. Me atë fytyrë të gdhendur mesdhetare që për besnikërinë ndaj dashurisë së saj thurte...

Letra e famshme/ Ismail Kadare: Vetëm Enver Hoxha mund të të mbronte nga Enver...

Sot, kur kanë kaluar katër dekada, pasi letra u shkrua, (pa marrë atëkohë një përgjigje nga Hoxha), një debat i bujshëm ka shpërthyer në vend. Shkrimtari, Ismail...

‘Vdiq e shqyer nga macja e egër brenda një thesi’ – vdekja tragjike e...

Nuk janë të paktë ato shqiptarë që guxuan dhe ngritën kokë kundër diktaturës dhe komunizmit në Shqipëri. Shumë intelektualë dhe fetarë dolën kundër sistemit...

“Vëllai im ia ka hedhur Enverit”, del në dritë dosja sekrete e Sigurimit për...

Letra e datës 2.4.1980 e shkrimtarit Ismail Kadare drejtuar Enver Hoxhës, është pjesë e një historie “me grupe armiqësore” të nisur në vitin 1978, në të...

Sabiha Kasimati, shkencëtarja që sfidoi Enver Hoxhën: “ Ti po vret të gjithë intelektualët!...

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për të zënë...

Mrekullohuni me këto foto. Shqipëria e vitit 1914. Ja albumi i rrallë gjerman…

Këto foto tregojnë disa pejsazhe të Shqipërisë rreth viteve 1914-1918, shume vende të cilat sot nuk ekzistojnë. Koleksioni i rrallë i fotove me ngjyra përfshin...

Publikohen të palarat e regjimit diktatorial: Enver Hoxha nuk ishte i vetmi që “flinte...

Sa herë të të bjerë rasti të kërkosh në dosjet e Arkivit të Shtetit, do të të shfaqen, me siguri, raste të tëra dënimesh...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com