13 C
Shkoder,Albania
Thursday, May 25, 2017

Ekspedita arkeologjike polako-shqiptare në kalanë Rozafa

Gërmimet në kalanë Rozafa të Shkodrës, që tashmë vijojnë prej gjashtë vitesh, janë përqendruar në  pjesën e oborrit të dytë dhe të tretë, kryesisht...

Rrëfimi i aktores: Si e rrezikuam jetën në filmin “Flutura në kabinën time”

I pyetur nga Jean Louis Perrier se përse zgjodhi veprën e Viktor Hygoit, “Lukrecia Borxhia”, për ta vënë në skenën e Teatrit Kombëtar Shqiptar,...

Sekretet e të madhit Ndrenika, të fshehtat e jetës së tij që shumë pak...

Robert Ndrenika është një nga aktorët më të mirë të historisë së kinemasë shqiptare. Ndoshta po të kishte lindur në SHBA, ai do të kishte...

Anton Logoreci, shkrimtari, gazetari, diplomati; nje atdhetar i pashoq në shërbim të kombit

Nga Pjeter Logoreci “Dekadat e diktaturës i mohuan kulturës sonë kombëtare një mision veprues shumë të fuqishëm, atë të diasporës. Një  element  me  vlerë  të  kësaj  hapësire  kulturore  që  pret  t’i  pohohet  sa  më  shpejt  kulturës kombëtare dhe të vetëdijësohet sa më parë në ndërgjegjen popullore, sidomos në atë të rinisë, e përbën trashëgimia shpirtërore e Anton Logorecit. Ky personalitet i fuqishëm i kulturës sonë i takon asaj radhe intelektualësh shqiptarë që, e kuptoi dëmin ...

Ekspozita / Dalin stampat e rralla të Marubit

Marubi Celebrates the Originals”, kuruar nga Rudolf Schäfer, shfaq stampat origjinale e të rralla të Marubit në Muzeun Kombëtar të Fotografisë, që mban emrin...

Historia e shqiptarëve që luftuan kundër japonezëve

Nga një media australiane mësohen fakte të rralla mbi luftëtarë shqiptarë pjesëmarrës në Luftën e Dytë Botërore në anën tjetër të rruzullit tokësor. Ata...

Luçie Miloti, “Bilbili me zë kristalor”, legjitimja e krenarisë dhe mburrjes së gjeneratave për...

Kur cekim emrin, Luçie Milot, nuk mund të mos përfshihesh nga ndjesia e një krenarie, legjitimiteti i së cilës është në atë çfarë ajo...

Eurovizioni, Shqipëria do përfaqësohet me “Botë”

Linda Halimi, përfaqësuesja shqiptare në garën europiane të këngës do të prekë sonte në mbrëmje skenën e Eurovision. Është “Botë” kënga përfaqësuese, e cila...

“Poezia është në ajër e do pasohet ndër breza”

Në festivalin e Poezisë së Pabotueme morën pjesë 127 poetë nga të gjitha trevat ku ka shqiptarë dhe në finalen e festivalit dolën 25...

Nexhmije Pagarusha, zëri magjepsës i një zemre ambrozi, ushqyer me kushtrimin e këngës

"Bilbili i Kosovës", "Mbretëresha e Këngës Shqipe", "Primadona e Melosit Popullor", "Ema Sumak Shqiptare", "Madame Butterfly", "Fyti i Kristaltë", dhe një mori epitetesh vlerësuese...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com