23 C
Shkoder,Albania
Friday, August 18, 2017

Ndahet nga jeta akademiku i njohur Ylli Popa

Ka ndërruar jetë në moshën 87-vjeçare, si pasojë e problemeve kronike me shëndetin, akademiku Ylli Popa, intelektual i mirënjohur, me veprimtari të shumanshme. Popa u lind...

Urtësia e kohërave, ja të vërtetat universale të mbretit Solomon…

Ka qenë një njeri në historinë e njerëzimit, emri i të cilit u bë sinonim i mençurisë. Ai ishte një mbret, sundimtari legjendar Solomon,...

Mbresëlënëse/ Shqiptari që po pasurohet duke shitur bugace me dhallë në Gjermani…(Foto)

Si çdo qytet i Shqipërise edhe Elbasani ka traditën e tij të gatimit që e bën të veçantë nga qytetet e tjera. Një ndër to...

Largohet nga “Portokallia” edhe Gaz Paja? Flet aktori

Qarkulluan zëra se aktorët e njohur Bes Kallaku dhe Erion Isai do të largohen nga emisioni i humorit “Portokalli” në “Top Channel”. Por veç tyre, duket...

Ja si kanë qenë librat shekuj më parë. Do të habiteni (FOTO)

Zhvillimet teknologjike kanë sjellë ndryshime të shpejta në çdo sferë të jetës tonë. E nëse më përpara mjet i vetëm ishte një libër, sot ekzistojnë...

Rrëfimi i Luigj Gurakuqit: Takova atë që donte të më vriste

Botimi i veprës së plotë të At Anton Harapit, sjell në vëmendje publicistikën e tij. Nën titullin “Naltimi i ndërgjegjes kombtare”, Botime Françeskane Shkodër,...

Zhurma si rrugë e shkurtër e gomerëve. Madhështia dhe mjerimi i gazetarisë

Nga Indro Montanelli Di që shumë prej jush janë të interesuar ndaj gazetarisë dhe mjeteve të komunikimit. Unë këtë pasion fillova ta kultivoja që nga...

Vera dhe librat! Ja cili eshte botimi qe Shqiptaret preferojne me shume?

Letersia vijon te mbetet një dashuri nga e cila është e vështirë të ndahesh. Permes faqes Backforward24 dhe përdoruesëve të saj u arrit që të krijohej...

Përse 10 gushti është nata e yjeve që bien (që këtë vit do vonohen)

Perseidet vijnë në gusht por jo domosdoshmërisht në natën tradicionale të datës 10. Shkenca dhe feja bashkohen në datën kur festohet për shenjtin martir. Megjithatë,...

Ataturku, origjina e largët shqiptare e Mustafa Qemalit

“Babai i turqve” kjo është ajo që do të thotë Ataturk dhe ishte titulli që iu dha Mutafa Qemalit për arritjet e tij si...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com