25 C
Shkoder,Albania
Sunday, June 25, 2017

Kadare “fshikullon” ministrin francez, hoqi gjuhën shqipe nga lëndët me zgjedhje

Letër e Ismail KADARE drejtuar Ministrit të Arsimit francez Z. Lionel Jospin. Zoti Ministër, Duke u njohur rastësisht me udhëzimet për pranimin e gradës së dytë...

“Presidenca mori turr, vlersoi at’ që kurr’ s’u mburr”

Nga Ramazan Çeka AKTORI I SHQUAR I HUMORIT SHKODRAN E SHQIPTAR BESNIK ÇINARI DEKOROHET NGA PRESIDENTI I SHQIPËRISË ME URDHËRIN "MJESHTËR I MADH" Të portretizosh një...

Guxoi t’i thotë Enver Hoxhës: “Shkenca më e rëndësishme se Partia”

Një nga shkencëtaret më të shquara shqiptare ka qenë dhe libohovitja Sabiha Kasimati. Ajo ishte me profesion ihtiologe. Sabihaja pati fatin të lindë në një...

Mukades Çanga dekorohet me titullin “Mjeshtër i Madh”

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe, kur një vajzë e vogël çapkëne, shpalosi talentin e saj që në moshën 9 vjeçare. Interpretimi i këngës së...

50 thënie brilante të Paulo Coelhos, për t’i mbajtur gjithmonë brenda vetes

Bëhu trim. Ndërmerr rreziqe. Çdo bekim i injoruar shndërrohet në një mallkim. Nuk ka nevojë për arsye për të dashur dikë. Mos u...

“E keqja ikën dhe shkërmoqet, kur ti nuk i kushton vëmendje”. Disa mësime të...

Lao Tzu, një prej filozofëve dhe poetëve më të famshëm të Kinës së lashtë, ka lënë pas shumë mësime të rëndësishëm. I njohur më...

Sonte Nata e Kadrit, çfarë është dhe si përkujtohet

Sot është nata e Kadrit dhe sipas fesë islame, agjërimi në këtë ditë konsiderohet i vlefshëm sa një mijë muaj. Për këtë arsye numri...

Luçie Preng Bib Doda, princesha e Mirditës

Luçie Preng Bib Doda, lindi në Shkodër në një familje patriotike me origjinë nga Mirdita. Mbesa e Ndoc Xhuxhës, filatelistit të parë shqiptar. Xhuxhajt...

Shuhet Marianthi Xhako, regjisorja e parë e dokumentarit në Shqipëri

Ka ndërruar jetë pasditen e së dielës në moshën 81-vjeçare regjisorja Marianthi Xhako-Qemo. E vlerësuar me titullin “Artiste e merituar”, Marianthi Xhako konsiderohej si...

Filmi “Shqiptarët shpëtojnë hebrejtë gjatë holokaustit”, prezantohet në Pragë

Filmi dokumentar “Shqiptarët shpëtojnë hebrejtë gjatë holokaustit”, që vjen si dëshmi e kontributit të shqiptarëve në mbrojtjen e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore,...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com