Bledi Mane: Më mirë gjoksi natyral i Ilda Bejlerit sesa ferexheja hipokrite e nuses së djalit të Mustafa Nano

Nga Bledi Mane
1./
Dukej sikur kishin bërë ujdi muaji i prillit me vajzën simpatike.

Pas shumë ditëve të ftohta me shi, muaji i
dytë i pranverës ishte rakorduar aq bukur me Ilda
Bejlerin sa kjo e fundit pikërisht atë mëngjes kishte
ardhur në fakultet e veshur me një palë streçe të
purpurta dhe një xhup të shkurtër që ia ekspozonte
edhe vithet edhe gjoksin.
E kisha shoqe shkolle dhe si gjithmonë ajo ulej vetëm
me mua nëpër orët e leksioneve dhe seminareve.
Ndihesha jo vetëm i privilegjuar por kisha filluar
tu shisja mend edhe shokëve të tjerë studentë që i
aviteshin Ildës 360 gradë për ti tërhequr vëmendjen.
Tipike me indiferencën e saj dhe kryeneçe sepse e
dinte që vëzhgohej e ndiqej me sy në oborrin,
shkallët, koridoret apo kafenetë e fakultetit,
bukuroshja Bejleri vetëm sa tërbonte me ecejaket
studentë të hutuar dhe studente inferiore.
Ishte pikërisht ajo ditë e çartur por e bukur prilli kur
një nga shokët tanë studentë të gazetarisë, nuk
përballoi dot linjat e ekspozuara të bollshme të Ilda
Bejlerit dhe ashtu i rënduar psikologjikisht dhe
seksualisht, mes mjegullës erotike që shpërndante
studentja Bejleri, shoku ynë pra Sokol Saliasi nga
Skrapari, i ndezur e i nxehur vrapoi në banjat e katit të
tretë të Fakultetit të Histori-Filologjisë duke u zbrazur
i tëri dhe teksa derdhej rënkonte me zë fjalët Ildaaaa,
Ildaaaaa, Ildaaaa, Ildaaaaaaaaaaaah…
10 vjet më vonë një natë tjetër pranvere, një tjetër
skraparlli pasi kishte ndjekur në televizor ndeshjen e
kampionatit italian mes Napolit e Romës, kishte prit

të shihte edhe postndeshjen ku gazetarja tashmë e
njohur Ilda Bejleri e paskësh provokuar me veshjet e
saj ekstravagante.
Mustafa Nano gazetari me 2 gra, me 2 vendbanime,
me 2 fëmijë, me 2 shtëpi, me 2 programe televizive,
me 2 libra të botuar, me 2 polaritete sjelljeje
profesionale na qenka ofenduar e lënduar nga vithet
dhe gjoksi i ekspozuar i Ilda Bejlerit në një ekran
privat sportiv që shihet me pagesë.
Që Mustafa Nano nuk po gjen dot veten në tregun e
egër mediatik të Tiranës, nuk ka pikë mëdyshjeje. Por
i lenë në bisht të kavallit nga revolucioni teknologjik,
kjo kurrësesi nuk përbën arsye për të poshtëruar
asetet e bollshme e të kolshme që nëna natyrë ia ka
falur bukuroshes gazetare.
Mustafai ka kohë që ka humbur një betejë të
brendshme me të tijët dhe si disfatist i proklamuar
tashmë po ulëret në oborrin e komshiut përballë.
Me tendencë e me qëllim, unë po e personalizoj
debatin dhe zënkën mes Ilda Bejlerit dhe Mustafa
Nanos, pasi ky debat sa ordiner dhe cinik, më
shëmbëllen në vija të trasha artikullin e më pas librin
e famshëm të amerikanit Samuel Huntington
“Përplasja e qytetërimeve”.
Përballë kemi një baba të divorcuar nga gruaja e parë,
kemi Mustafa Nanon të cilit si shpagim dy djemtë e tij
iu hakmorrën. Iu hakmorrën se Muçi sapo erdhi në
Tiranë ua divorcoi nënën e tyre. Atë që djemtë e tij
nuk e gjetën te shtëpia, shkuan e gjetën te xhamia.
Konvertimi i tyre në besimtarë muslimanë ishte hapur
e shkoqur një përpjekje për ti treguar babait se
gjeneza e tyre prej shqiptari që kurrë nuk u latua nga
asnjë besim fetar, mbetet e brymosur edhe sot. Një
hekurudhë e vjetër dhe e gjatë shqiptare, e ndryhkur
nga dallaveret e historisë që kurrë nuk e çoi
lokomotivën e identitetit kombëtar në destinacionin
nal.
Djemtë e Mustafait me emër islamik dhe maskë
hipokriti sekularisti, janë shembëlltyra e qindra
mijëra shqiptarëve ndër shekuj që një vend kaq te

vogël e mbushën me dy besime fetare dhe 5 sekte
derivate të tyre me arsyet e thjeshta herë për ti bërë
fresk Bizantit, herë Vatikanit, herë Stambollit dhe
herë Athinës.
Te djemtë plangprishës të Mustafait gjej veten unë, ti,
ata përballë, ata në Veri e ata në Jug. Është një lloj
edukate e poshtër që na e kanë yshtur paraardhësit
tanë dembelë e të paarsimuar, një lloj edukate që pak
kohë u devijua nga Rilindasit e vërtetë të
llimshekullit
XX-të por që pas viteve ’90 u rrënua e u
harbua duke sharlatanizuar një vend evropian.
E ti kthehemi Mustafa Nanos dhe përpjekjeve të tija
disfatiste në luën
e hapur mediatike që i bën islamit
domestik. Dështuar prej argumentave inatçore, babai
Mustafa kurrë nuk i bindi fëmijët e tij ti rrikthehen
jetës normale e sociale të Tiranës. Tashmë i lodhur
nga besimtarët sipërfaqësorë muslimanë, ka
rrëmbyer dyfekun e rradhës për të goditur feminitetin
e bukuroshove shqiptare.
Unë e njoh mirë Ilda Bejlerin. Ia njoh mendjen, huqet,
sjelljen, kapacitetin. E privilegjuar që ka lindur e
bukur dhe sexy, kjo vajzë të paktën mes sakricave
u
diplomua në gazetari dhe komunikim dhe kondente
me veten, bën moderatoren sportive.
Në një vend ku xhamitë, kishat, objektet e kultit,
motelet, diskotekat, makinat, plazhet, tallavatë
mbushen me rënkime hipokrite të përuljes ndaj
teologëve apo kollovarëve me lekë, do isha krenar e do
zghidhja të isha në krahun e gazetares Ilda Bejleri.
Fundja brenda saj nuk ka as ligësi dhe as hipokrizi.
2./
Ilda Bejleri është një vajzë e re, e bukur, me cica e me
bythë për tu admiruar. Një vajzë joshëse e ekranit që
ka lindur në një kryeqytet evropian, në një vend
evropian, me një demokraci liberale ku sundon
kushtetuta e jo sherihati. Është një vajzë që
seksualisht ndez edhe Mustafa Nanon, edhe
pensionistin greko-shqiptar Janullatos, edhe im

Ylli Gurra nga Dragostunja e Librazhdit, edhe baba
Mondin e bektashinjve, edhe sportistë, edhe
diplomatë të huaj, edhe terroristë të Isis, edhe Petrit
Vasilin, edhe Edi Ramën, për Lul Bashën nuk jap
garanci.
Identitetit tonë evropian i afrohet më tepër imazhi
real dhe natyral i Ilda Bejlerit sesa ferexheja që ka
mbuluar nusen e djalit të Mustafa Nanos. Ilda është
transparente e nuk mashtron, respekton natyrën dhe
trupin e saj. Fundja Zoti ndaj e ka nëmur këtë vend se
historikisht atdheu ynë ka qenë i mbushur me
hajdutë, kriminelë, perversë, kurva, baxhella,
renegatë që pasi vrisnin, vidhnin apo palloheshin në
errësirë, shkonin në kisha e xhami duke u hequr si
ëngjëj.
Bythët, cicat, buzët, sytë e Ilda Bejlerit i ka ujdisur me
duar perëndia.
Ferexhenë e zezë që mbulohet nusja e djalit të Muç
Nanos e ka qepur Sanija, rrobaqepsja e rrugës
Bardhyl!/Pamfleti.com